Umowę określającą zasady współdziałania członków kooperatywy mieszkaniowej zawierają minimum trzy osoby fizyczne w formie aktu notarialnego.
Zdaniem ustawodawcy, ta szczególna forma czynności prawnej zapewni właściwy poziom publicznej i fachowej kontroli nad umową, przyczyniając się do eliminowania postanowień niezgodnych z przepisami prawa i ukierunkowanych na działania stwarzające ryzyko naruszenia wynikających ze współpracy praw niektórych członków lub osób trzecich.
Jakie będą konsekwencje niezachowania wymogu zawarcia umowy kooperatywy mieszkaniowej w formie aktu notarialnego?
Ustawa nie wskazuje skutków prawnych, które nie powstaną, jeżeli czynność prawna nie zostanie dokonana w wymaganej formie. Należy uznać, że formę szczególną (aktu notarialnego) zastrzeżono pod rygorem nieważności. Niedochowanie formy przewidzianej pod rygorem nieważności skutkuje bezwzględną nieważnością czynności prawnej, a zatem taka umowa będzie uważana za niezawartą.
Kancelaria Prawna Jarzyński & Wspólnicy oferuje doradztwo w zakresie kooperatyw mieszkaniowych oraz szkolenia poświęcone tej tematyce. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą.
Zapraszamy do przeczytania cyklu artykułów dotyczących kooperatyw mieszkaniowych oraz śledzenia strony internetowej https://jarzpartner.pl/