Tymczasowy obiekt budowlany może być użytkowany w określonych ramach czasowych wskazanych w zgłoszeniu, nie dłużej jednak niż 180 dni. Po upływie tego okresu, obiekt podlega rozbiórce lub przeniesieniu w inne miejsce albo wymogowi uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Definicja tymczasowego obiektu budowlanego w Prawie budowlanym
Tymczasowy obiekt budowlany został zdefiniowany w Prawie budowlanym jako obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub do rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem.
W ustawie wymieniono przykłady tymczasowych obiektów budowlanych, takie jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe, przenośne wolno stojące maszty antenowe.
Jest to otwarty katalog, co oznacza, że do tego typu obiektów zaliczane będą także inne, posiadające podobne cechy i właściwości. Aby obiekt został zakwalifikowany jako tymczasowy konieczna jest indywidualna ocena jego właściwości i cech pojmowanych jako tymczasowe (przeznaczenie do czasowego użytkowania w okresie krótszym od trwałości technicznej, obiekt przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, obiekt niepołączony trwale z gruntem).
Tymczasowy obiekt budowlany jest obiektem budowlanym
Definicja tymczasowego obiektu budowlanego wskazuje, że ustawodawca zaliczył go do ogólnej kategorii obiektów budowlanych.
Zgodnie z definicją zawartą w Prawie budowlanym obiektem budowlanym jest budynek, budowla bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Pomimo, że tymczasowy obiekt budowlany nie został wymieniony wprost w ww. definicji, to orzecznictwo potwierdza, iż tymczasowy obiekt budowlany zalicza się do ogólnej definicji obiektu budowlanego. Szczególne cechy, jakie wyróżniają tymczasowy obiekt budowlany nie zmieniają faktu, iż stanowi on obiekt budowlany w rozumieniu Prawa budowlanego.
W orzecznictwie przedstawiany jest także odmienny pogląd, zgodnie z którym tymczasowy obiekt budowlany stanowi odrębne pojęcie od pojęcia obiektu budowlanego, o czym ma przesądzać jego definicja. Niemniej jednak, stanowisko to jest odosobnione i nie znajduje poparcia w nauce prawa.
Zgłoszenie budowy tymczasowego obiektu budowlanego
Budowę obiektu tymczasowego należy zgłosić do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starosty bądź prezydenta miasta na prawach powiatu).
W zgłoszeniu należy określić datę rozpoczęcia robót budowlanych oraz termin usunięcia tymczasowego obiektu budowlanego, przy czym powinien on zostać rozebrany lub przeniesiony z terenu przed upływem 180 dni. Po upływie tego czasu, może zostać uznany za samowolę budowlaną.
Złożenie zgłoszenia dotyczącego budowy tymczasowego obiektu budowlanego w miejscu, w którym taki obiekt istnieje, skutkuje wniesieniem sprzeciwu w drodze decyzji przez organ administracji architektoniczno-budowlanej.
Wyjątki od wymogu decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia stanowią tymczasowe obiekty budowlane stanowiące wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniące jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowane na terenach przeznaczonych na ten cel.
Tymczasowy obiekt budowlany a pozwolenie na budowę
W przypadku, gdy tymczasowy obiekt budowlany, który powstał na podstawie zgłoszenia, miałby być wykorzystywany dłużej niż 180 dni, to przed upływem tego okresu, inwestor powinien złożyć wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Przed upływem okresu 2 lat należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę stacji regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu równej lub przekraczającej 10 m sześć., stanowiących tymczasowe obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem i przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce.
We wniosku o pozwolenie na budowę tymczasowego obiektu budowlanego należy podać termin rozpoczęcia robót.
W przypadku złożenia wniosku o pozwolenia na budowę, inwestor może powstrzymać się od rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce tymczasowego obiektu budowlanego, do czasu zakończenia postępowania w przedmiocie pozwolenia na budowę. Do momentu ostatecznego rozstrzygnięcia wniosku o pozwolenie na budowę, organ administracji architektoniczno-budowlanej nie może przystąpić do egzekwowania rozbiórki.
Rozbiórka obiektu tymczasowego
Tymczasowy obiekt budowlany bez wymaganego przepisami zgłoszenia bądź pozwolenia na budowę będzie stanowić samowolę budowlaną skutkującą wszczęciem procedury legalizacyjnej przez właściwego powiatowego inspektora nadzoru budowlanego bądź wydania decyzji o nakazie rozbiórki tego obiektu.
Podobne działania ww. organ podejmie, gdy tymczasowy obiekt budowlany wybudowany na podstawie zgłoszenia jest użytkowany po upływie 180 dni bez uzyskania pozwolenia na budowę.
Egzekucja obowiązku rozbiórki tymczasowego obiektu budowlanego powinna być prowadzona przez organ administracji. architektoniczno-budowlanej.